واحد خدمات ICU و کنترل عفونت در منزل ( Home Care Unit )

واحد خدمات ICU و کنترل عفونت در منزل ( Home Care Unit )

معرفی مراکز مشاوره و ارائه مراقبت‌های پرستاری در منزل یکی دیگر از خدمات نظام سلامت است و جزو خدمات ارزشمند برای سالمندان و دیگر اقشار جامعه است .

برخی از بیماران با وجود ترخیص، نیازمند دریافت خدمات درمانی سرپایی هستند و به همین دلیل مجدد به بیمارستان مراجعه می کنند و همین امر علاوه بر ازدحام بیماران در بیمارستان ها، میتواند مشکلاتی نظیر افزایش عفونت، نارضایتی و افزایش هزینه را برای بیمار به همراه داشته باشد .

هزینه‌ای که به این مراکز برای انجام درمان پرداخت می‌شود کمتر از هزینه‌های پرستاری در بیمارستان‌ها است و از جمله خدمات این طرح حفظ و بهبود سلامت خانواده‌ها با درمان ، پیشگیری و مراقبت‌های توان بخشی است.

پرستاری و مراقبت در منزل شامل یکسری خدمات سلامتی در محل زندگی برای افراد بیمار است. خدمات پرستاری شامل مراقبت از انواع زخم   و تعویض پانسمان، رژیم‌های دارویی و تغذیه‌ای، تزریقات، مراقبت از بیماران دیابتی و مراقبت حرفه ای از پرستاران قلبی ، باز کردن گچ، سرم تراپی ، تعویض سوند ادراری، کشیدن بخیه ،اکسیژن درمانی ، تست قند خون و فتوتراپی و  … میباشد.

تاکنون مرکز و شرکتی قانونی که بتواندافراد دارای صلاحیت را به منزل بیمار جهت ارائه خدمات بفرستد وجود نداشت و خانواده ها اگر نیاز به چنین خدماتی داشتند مجبور بودند از افراد بدون مجوز قانونی که  هیچ تعرفه مشخص و قانونی نداشت استفاده کنند ، اما این خلأ هم اکنون مرتفع شده است.

اهداف تاسیس واحد مراقبت در منزل

  • تداوم و هماهنگی در ارائه مراقبت از بیمار پس از ترخیص از بیمارستان 
  • مراقبت ایمن و به صرفه در منزل در راستای کاهش زمان بستری در بیمارستان
  • ،کاهش هزینه های درمانی مراقبتی
  • کاهش دوران نقاهت
  • کنترل و کاهش عفونتهای بیمارستانی
  • توانبخشی و بهبود کیفیت خدمات پرستاری
  • در نهایت افزایش رضایت مندی بیماران و خانواده ها

 برخی از وظایف و اختیارات مسئول واحد مراقبت در منزل

  • بررسی سطح نیاز بیماران بستری واجد شرایط جهت مراقبت در منزل
  • دریافت معرفی نامه ای صادره از بخش های درمانی در مورد نیاز به مراقبت در منزل
  • معرفی بیمار به مراکز مراقبت در منزل طرف قرارداد

عفونت بیمارستانی، به دنبال پذیرش بیمار به بیمارستان، ایجاد می‌شود که با میزان مرگ و ‏میر معنی‌داری، همراه است و به هزینه‌های درمانی می‌افزاید. عفونتها، اغلب مربوط به ‏ارگانیسمهایی می‌باشند، که یا نسبت به آنتی بیوتیکها مقاوم هستند یا مقاوم می‌شوند. ‏تقریباً هر 5 تا 10% بیماران پذیرفته شده به بیمارستان، دچار یک نوع عفونت می‌شوند این ‏عفونتها در بیماران بخش‌های ‏ICU‏ با بروز عوارض بالینی و در نتیجه ایجاد زیانهای مالی و ‏جانی، رابطه نزدیکی دارد.

بطوریکه 25% کل عفونتهای بیمارستانی منتقله از راه خون و ‏تنفس در ‏ICU‏ گزارش شده است. اگر چه پرستاران به طرق کنترل عفونتهای بیمارستانی، ‏آگاهی دارند اما عدم هماهنگی در اقدامات و کنترل ناکافی عفونت، بخصوص مورد توجه ‏است، زیرا 3/1% عفونتهای بیمارستانی قابل پیشگیری است. بنابراین هدف، بررسی ‏استراتژیهای پیشگیری و کنترل عفونت بیمارستانی، جهت کنترل عفونت و کسب نتایج ‏مطلوبتر درمانی، برای بیماران است.

واحد مراقبت‌های ویژه یا ICU بخشی از بیمارستان است و بیمارانی که نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز دارند در این بخش قرار دارند. این بیماران به‌صورت دقیق تحت نظر دکتر هستند تا به‌طور طبیعی کارکردهای بدن آنها حفظ شود. ICU از سایر بخش‌های بیمارستان مجزا می‌باشد. پرستاران و پزشکان این بخش از افراد فوق متخصص تشکیل می‌شود. در این بخش بیماران به‌طور لحظه‌ای و شبانه روزی تحت مراقبت هستند و پرستاران باید در طول شبانه روز فشار خون درون سرخ رگ یا درون جمجمه و ایجاد تحریک تنفس درون نای توسط دستگاه تنفس مصنوعی را اندازه گیری کنند.

بخش ICU  به چند بخش تقسیم می‌شود؟

1. بخش مراقبت‌های ویژه کودکان
2. بخش مراقبت‌های ویژه به‌صورت سیار
3. بخش مراقبت‌های ویژه جراحی
4. بخش مراقبت‌های ویژه قلبی و ریوی

کدام بیماران به نگهداری در بخش ICU نیاز دارند؟

• بیمارانی که بعد از عمل جراحی ممکن است به دلیل کاهش سطح هوشیاری، خونریزی، افزایش یا کاهش فشار خون و مشکلات تنفسی نیاز به مراقبت بیشتری دارند
• بیمارانی که تحت عمل جراحی بزرگ و طولانی مانند جراحی قلب، سیستم تنفسی، جراحی مغز و موارد دیگر که هر کدام برای طی کردن طول درمان نیاز به زمان بیشتری دارند.
• بیمارانی که به طور منظم و دقیق باید علائم حیاتی مانند تنفس، ضربان قلب، فشار خون و … اندازه گیری شود.
• بیمارانی که در اثر حوادث و تصادفات شدید دچار آسیب‌های جدی شده‌اند و وضعیت بحرانی برای آنها اتفاق افتاده است.
• بیمارانی که دچار عفونت شدید مانند عفونت در خون و عفونت‌های بدنی شده باشند باید به طور دقیق تحت نظر پزشکان متخصص قرار بگیرند.
• بیمارانی که برای ادامه حیات نیاز به دستگاه‌های مخصوص تنفسی می‌باشند

ارائه خدمات ICU  در منزل

ICU یکی از حساس‌ترین بخش‌های بیمارستان است که باید پرستاران حرفه‌‌ای و با تجربه در آن بخش مشغول باشند. اما با توجه به مراقبت و نگهداری بیمار در این بخش، شما باید هزینه‌های زیادی را به بیمارستان پرداخت کنید. به همین دلیل مرکز ندای سلامت با سال‌ها تجربه در زمینه خدمات رسانی به سالمندان، بیماران و کودکان می‌تواند بخش ICU را به منزل شما بیاورد با هزینه‌های نسبتأ کمتر.

برای بیماران نگهداری شده در منزل که می‌خواهند از خدمات ICU  استفاده کنند باید یک تخت مخصوص خریداری شود که بیمار دچار مشکلات زخم بستر نشود. پرستاران و پزشکان انتخاب شده برای نگهداری از بیمار در شرایط ICU باید مهارت و تخصص بالایی داشته باشند تا هنگام وخیم شدن حال بیمار بتوانند تصمیم درستی را بگیرند.

شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز با مشاوران دانا سلامت با شماره 0210794870 / 22012368 / 22012389 / 09122301137
تماس بگیرید و درخواست خدمات مورد نظر خود را بدهید و به‌صورت رایگان مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید